FOTO/ “San Siro” shpërthen në lot për IBRËN

Zlatan Ibrahimovic lamtumirën e futbollit, mbyll karrierën me emocione në San Siro

Zlatan Ibrahimovic, një nga futbollistët më të rëndësishëm të dy dekadave të fundit, i jep lamtumirën futbollit të luajtur dhe tërhiqet nga fusha. Me 988 ndeshje si profesionist dhe 573 gola në të gjitha kompeticionet, ai lë një gjurmë të madhe në botën e futbollit.

Lamtumira e Ibrahimovic vjen në stadiumin “San Siro”, përballë tifozëve kuqezi, me të cilët ai ka krijuar një lidhje shumë të fortë. Ai ka luajtur 163 ndeshje dhe ka shënuar 93 gola me fanellën e klubin Milan. Pikërisht në ndeshjen e fundit të Serisë A, kundër Veronës, Ibrahimovic mbylli karrierën mes lotëve të tifozëve dhe të lojtarëve.

Emocionet ishin të larta në momentin e lamtumirës së tij. Ibrahimovic la fushën e lojës me nderime të veçanta dhe falënderime për të gjithë ata që e kanë mbështetur gjatë karrierës së tij. Ai u bë një simbol i futbollit dhe një inspirim për shumë futbollistë të rinj.

Karriera e tij e shkëlqyer do të kujtohet për ndeshjet e mahnitshme dhe golat spektakolare. Ibrahimovic ka shkëlqyer në klubet më të njohura si Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester United, dhe Milan, duke lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë e futbollit.

Futbollisti suedez nuk do të mungojë vetëm në fushën e lojës, por edhe në botën e futbollit në përgjithësi. Lamtumira e tij është një moment për të shprehur respektin dhe admirimin ndaj talentit dhe kontributit të tij në lojën e bukur.

Zlatan Ibrahimovic lëvizi pasionin dhe talentin e tij përpara, por amplitudat e suksesit të tij do të jenë një frymëzim për brezat e ardhshëm të futbollit. Ai do të mbetet një legjendë dhe një ikonë e futbollit për gjithmonë.

Publikuar nga Publik Media