Media shtetërore ruse feston ‘fitoren’ e Putinit në shkëmbimin e të burgosurve

“Çfarë turpi, marrëzi dhe jopatriotike për SHBA!”

Media shtetërore ruse ka përgëzuar presidentin Vladimir Putin për “fitimin” e një shkëmbimi të të burgosurve me SHBA-në duke shkëmbyer yllin e basketbollit amerikan Brittney Griner me tregtarin famëkeq të armëve Viktor Bout.

“Të gjithë do ta harrojnë Grinerin nesër”, shkroi prezantuesi i televizionit shtetëror rus Yevgeny Popov në Telegram të enjten. “Jeta e Bout është vetëm fillimi.”

Bout është përshkruar nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë si një nga tregtarët më pjellorë të armëve në botë dhe mendohet se filmi i vitit 2005 Lord of War, me protagonist Nicolas Cage, bazohet lirshëm në jetën e tij.

“Është një kapitullim nga Amerika”, tha Maria Butina, një politikane në dhomën e ulët të parlamentit rus, për televizionin shtetëror në pistën e aeroportit Vnukovo të Moskës ndërsa Bout u ul.

“Kjo tregon se Rusia nuk e braktis të sajën, ndërsa Amerika ka treguar humbjen e saj. Rusia nuk e harroi atë”.
“Çfarë turpi ‘marrëzi’ dhe jopatriotike për SHBA-në!!!”, ka shkruar në rrjetet sociale ish-presidenti Donald Trump.

Ai vuri në dyshim se pse Griner u shkëmbye me një nga tregtarët më të mëdhenj të armëve në botë dhe pse shkëmbimi nuk përfshinte Paul Whelan, një ish-marins amerikan që vuante një dënim 16-vjeçar në Rusi për akuzat për spiunazh.

Zemërimi i SHBA për lirimin e Bout është mbuluar gjerësisht në mediat ruse.
Tabloidi pro-Kremlinit Moskovsky Komsomolets pretendoi se zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes ishin “të shqetësuar” nga shkëmbimi, duke cituar raportet e mediave amerikane.

Margarita Simonyan, kryeredaktore e RT të financuar nga shteti, tha se shkëmbimi tregoi se Rusia “do të fitojë” në fund, sepse Uashingtoni kishte zgjedhur të linte një spiun të dënuar amerikan në burg në Rusi.