Ministria ruse e mbrojtjes pretendon se ka parandaluar ofensivën ukrainase në Donetsk

Ministria e Mbrojtjes ruse ka njoftuar se ka penguar një ofensivë të madhe ukrainase në rajonin e Donetskit, duke pretenduar se ka vrarë 250 trupa dhe ka shkatërruar automjete të blinduara. Një video e publikuar nga Rusia tregon automjete ushtarake nën zjarr të fortë në fusha, të cilat, sipas tyre, janë pjesë e betejës.

Deri tani, nuk ka pasur komente zyrtare nga Kievi dhe pretendimet e Rusisë nuk janë verifikuar nga burime të pavarura. Një kundërofensivë ukrainase pritet, megjithatë, Ukraina ka vendosur të mos paralajmërojë përpara fillimit të saj.

Është ende e paqartë nëse sulmet e pretenduara tregojnë për një ofensivë të re për të rikthyer kontrollin mbi territorin ukrainas nga forcat ruse.

Ministria e Mbrojtjes ruse ka deklaruar se Ukraina ka nisur një “ofensivë në shkallë të gjerë” në rajonin e Donetskit të dielën, duke përdorur gjashtë batalione mekanizuarë dhe dy batalione tankesh. Ata pretenduan se forcave ukrainase u përpoqën të depërtonin mbrojtjen ruse në një zonë që Kievi e konsideronte më të rëndësishme në front, por “nuk arritën detyrat e tyre dhe nuk patën sukses”.

Moska pretendoi gjithashtu se Ukraina ka pësuar humbje prej 250 trupash dhe 16 tankeve.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm për muaj të tërë, por ata kanë kërkuar kohë të mjaftueshme për trajnimin e trupave dhe për të siguruar armatime ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Zyrtarët në Kiev kanë paralajmëruar se spekulimet publike mbi ofensivën mund të ndihmojnë armikun dhe kanë kërkuar kujdes dhe durim nga opinioni publik.

Publikuar nga Publik Media