Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve bëjnë deklaratën e fortë: ‘Prioriteti kryesor’ është hetimi i familjes Biden

Një ditë pas rimarrjes së shumicës në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, republikanët kanë thënë se do të hetojnë familjen e presidentit dhe këtë e kanë një “prioritet kryesor”.

Ligjvënësit thanë se hetimi do të fokusohej në marrëdhëniet e biznesit jashtë shtetit të djalit të presidentit, Hunter Biden.

52-vjeçari tashmë është nën hetim federal, por deri më tani nuk është përballur me asnjë akuzë.

Por republikanët e lartë këmbëngulin se hetimi i tyre do të përcaktojë shkallën e përfshirjes së pretenduar të Joe Biden në marrëdhëniet e biznesit të djalit të tij, duke përfshirë edhe periudhën kur Biden ishte zëvendëspresident.

Në një raport të përkohshëm të lëshuar në një konferencë shtypi të enjten, ata argumentuan se presidenti kishte gënjyer popullin amerikan për përfshirjen e tij të supozuar në marrëdhëniet e biznesit të familjes së tij.

“Pjesëmarrja e presidentit në pasurimin e familjes së tij është, me një fjalë, abuzim i rendit më të lartë,” tha James Comer, kryetari i ardhshëm i Komisionit të Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve.

“Dua të jem i qartë: ky është një hetim i Joe Biden, dhe këtu do të jetë fokusi ynë në Kongresin e ardhshëm”.

Ata akuzuan Hunter Biden për evazion fiskal dhe mashtrim, por nuk njoftuan ndonjë plan për ta thirrur atë për të dëshmuar.

Christopher Clark, një avokat i Hunter Biden, i tha BBC-së se klienti i tij nuk kishte asnjë koment për njoftimin e republikanëve.

Comerit iu bashkua në konferencën për shtyp nga kongresmeni Jim Jordan, i cili pritet të bëhet kryetar i Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve.

Republikani i Ohajos më vonë shkroi në Twitter: “Marrëveshjet e biznesit të familjes Biden janë një kërcënim për sigurinë kombëtare”.

Zyrtarët e Komitetit Kombëtar Demokratik janë kundërpërgjigjur duke qarkulluar një memorandum që i referohet Comer, një kongresmeni nga Kentaki, si “një apologjist i Trump që e ka bërë të qartë se hetimet e tij të rreme janë ushtrime politike të krijuara për të dëmtuar Presidentin Biden”.

Shtëpia e Bardhë tha se hetimet ishin të motivuara politikisht.

Zëdhënësi Ian Sams tha: “Në vend që të punojë me Presidentin Biden për të adresuar çështje të rëndësishme për popullin amerikan, si kostot më të ulëta, prioriteti kryesor i republikanëve të Kongresit është të ndjekin Presidentin Biden me sulme të motivuara politikisht plot me teori konspirative të zhvlerësuara prej kohësh. “

Një raport i publikuar nga republikanët e Senatit në shtator 2020 zbuloi se Hunter Biden kishte “arkëtuar” pozicionin e babait të tij, por gjetjet nuk e implikuan babanë e tij në keqbërje.

Hetimi i sapo shpallur është një nga shumë që republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve mund të udhëheqin. Të tjera përfshijnë tërheqjen e trupave të administratës Biden nga Afganistani dhe trajtimin e saj të pandemisë së koronavirusit.

Komiteti i përzgjedhur që heton trazirat e 6 janarit 2021 nga mbështetësit e Trump në Capitol Hill do të shpërndahet kur Kongresi i ri të marrë drejtimin.

BBC