Sekretari Blinken thirrje Kurtit: Ndalo menjëherë masat e dhunshme, po përshkallëzojnë tensionin në Veri

Sekretari amerikan, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me tensionet në Veri të Kosovës, ku përmes një postimi në ‘Twitter’ ka dënuar veprimet e qeverisë së kryeministrit Albin Kurti.

50969759997_c6b5e23a19_6k-1140x684-1-750x450

Blinken shkruan se Kosova po përshkallëzon tensionet në Veri dhe i ka bërë thirrje Kurtit që të ndalojë ‘masat e dhunshme’ dhe të ripërqëndrohet në dialogun e ndërmjetësuar nga BE.

Postimi i plotë:

Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit

@albinkurti të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në Dialogun e lehtësuar nga BE.

blinken (1)

Publikuar nga Publik Media